Memoriál Gustava Lamky

Tradiční závod tříčlenných hlídek v běhu na lyžích na 30 km, který pořádá horolezecký oddíl TJ Hronov od roku 1980.

Gustav Lamka

Gustav Lamka byl členem horolezeckého oddílu TJ Hronov od roku 1972. Horolezecký sport však provozoval již dříve, především ve skalních oblastech na Bižíku a v Teplických skalách.

V krátké době se díky své vůli a vytrvalosti zařadil mezi tehdejší lezeckou špičku ve skalních oblastech náchodského okresu. O jeho výkonech svědčí řada prvovýstupů ve skalách, z let 1972 až 1978, které se svojí obtížností mohou řadit k současným špičkovým prvovýstupům.

V osmdesátých letech minulého století, bylo lezení na pískovcových skalách bráno jako příprava pro lezení v horách. Při hodnocení výkonnosti v horolezeckém sportu se proto posuzovaly pouze výstupy ve velehorách. Gusta byl úspěšný i v této oblasti.

Kromě hodnotných výstupů ve Vysokých Tatrách, podnikl zájezd do Julských Alp a Dolomit, kde podnikl několik úspěšných, lezecky obtížných výstupů. Za tyto sportovní výkony mu udělil Český horolezecký svaz první výkonnostní stupeň horolezectví.

V únoru 1979, odejel spolu s kamarády do Vysokých Tater. Dne 18. února 1979 nastoupili na hřebenovou túru na Ladový štít. Při sestupu z Ladového štítu došlo k uvolnění laviny a všichni byli lavinou zasypáni. Kamarádům se podařilo z laviny vyprostit vlastním silami, Gustu ale našli již mrtvého.

Gusta byl zastáncem tvrdé přípravy na lezení. Spolu s J. Seifertem přelezli za jeden den všechny skalní věže na Bižíku, a druhý den všechny věže na Ostaši.

Chtěl, aby se v rámci fyzické přípravy horolezců na lezení v létě, pořádalo něco i v zimě. Jeho přáním bylo, uspořádat v zimě závody v běhu na lyžích. V horolezectví šlo hlavně o kamarádství, spolehnutí se na kamaráda. Proto chtěl závody uspořádat ne v jednotlivcích, ale v hlídkách.